ZUWP / Uniwersytet Otwarty / Złote wieki kultury hiszpańskiej

Złote wieki kultury hiszpańskiej

Temat spotkania: Złote wieki kultury hiszpańskiej
Termin: 24 listopada (środa), godz. 18.00

         „Imperium, nad którym nie zachodzi słońce” – mawiano o Hiszpanii w wieku XVI i XVII. Rządząca krajem dynastia Habsburgów władała połową Europy, jej posiadłości znajdowały się także na pozostałych kontynentach. Kultura tego okresu to czas, gdy powstają najwybitniejsze dzieła malarskie i literackie – Hiszpania daje wtedy światu Cervantesa, de Vegę, El Greco, Velazqueza… To wówczas powstają nieśmiertelne dzieła artystyczne, których najlepszym przykładem może być „Don Kichot” Miguela Cervantesa – utwór literacki do dziś pobudzający wyobraźnię malarzy, rzeźbiarzy, architektów, kompozytorów, reżyserów filmowych i teatralnych, a także setek milionów zwykłych czytelników tej powieści. Nieco skromniej wygląda dorobek muzyczny – ale nazwisko Tomasa Luisa de Victorii również zajmuje poczesne miejsce wśród kompozytorów szesnastowiecznej Europy. Kontrasty epoki znakomicie podkreśla działalność inkwizycji – kultura kwitła w atmosferze powszechnego strachu, niepewności jutra, prześladowań religijnych i rasowych. Barok w Hiszpanii – jak chyba w żadnym innym kraju – miał równomiernie rozłożone blaski i cienie. Wspaniałe pałace, baśniowe ogrody, pełne przepychu kościoły – to wszystko stanowiło zjawiskową dekorację do rozgrywającego się jednocześnie powolnego zmierzchu i upadku potęgi hiszpańskiej. Pośrednio tę tragedię spowodowała straszliwa tajemnica rodziny Habsburgów – okrutny los doprowadził do wymarcia dynastii, z którą przeminęły najdonioślejsze sukcesy kraju, zarówno polityczne, jak i kulturalne.
         W zimową podróż pod lazurowe niebo hiszpańskiego słońca zapraszają: dr Andrzej Wątorski i mgr Wojciech Kral, którzy podczas spotkania zaprezentują kilkadziesiąt obrazów i zdjęć przedstawiających malarstwo i architekturę barokowej Hiszpanii oraz teatr tamtego czasu. Ilustrację muzyczną wieczoru będą stanowić kompozycje A. Cabezona, T. L. de Victorii, J. Cabanillesa, A. Literesa. Słuchacze dowiedzą się o specyficznym instrumentarium muzyki hiszpańskiej (gitara barokowa, kastaniety, vihuela) oraz o gatunkach popularnych w tej muzyce (passacaglia, tiento, wariacje, zarzuela). Jak zwykle, organizatorzy zapraszają obecnych na kawę i herbatę.

         Dr Andrzej Wątorski ukończył Uniwersytet Szczeciński oraz Uniwersytet Lwowski. Na co dzień prowadzi zajęcia z kulturoznawstwa oraz lektorat języka ukraińskiego. Na swoim koncie ma prawie 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych, opublikowanych w kraju i za granicą, jest działaczem społecznym, znanym w regionie propagatorem dorobku kulturalnego w zakresie literatury i muzyki. Od lat związany jest ze Stowarzyszeniem Miłośników Opery i Operetki w Szczecinie, gdzie prowadzi spotkania poświęcone rzadko wykonywanym utworom muzyki operowej i symfonicznej. Od wielu lat działa w Związku Ukraińców w Polsce, obecnie piastując stanowisko sekretarza Zarządu Oddziału ZUwP.
         Mgr Wojciech Kral jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studium Organistowskiego. Obecnie jest doktorantem na Uniwersytecie Szczecińskim. Przez pewien czas pracował jako dziennikarz, od 2007 r. współtworzył spotkania z cyklu „Co słychać w muzyce?”, propagując wśród słuchaczy muzykę poważną od czasów antyku do końca XVII wieku. Swoją działalność popularyzatorską kontynuuje w ramach pogadanek muzycznych w Stowarzyszeniu Miłośników Opery i Operetki.
 

Najnowsze Informacje

Haydamaky w Szczecinie

 Haydamaky w Szczecinie

„EUROMAIDAN TOUR 2014 – Nie zapominajcie o Ukrainie!!!”
Szczecin 24.02.2014  godz.20,00
Rocker Club
ul. Partyzantów 2
70-222 Szczecin

V Festiwal Spotkanie Kultur

 V Festiwal Spotkanie Kultur Szczecin 2013

"Ponad Granicami"
Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce 
Rada Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie
oraz
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
zapraszają 
V Festiwal Spotkanie Kultur- Szczecin 2013.
w dniach 24-25 sierpnia 2013

XVII DKU

 XVII DKU

Szczeciński  Oddział Związku Ukraińców w Polsce
oraz 
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie  
zapraszają na
XVII Dni Kultury Ukraińskiej
od 29 maja 2013 do 02 czerwca 2013