ZUWP / Uniwersytet Otwarty / Przejrzysta Ukraina

Przejrzysta Ukraina

Program "Przejrzysta Ukraina" („Прозора Україна”) realizuje od lat ukraiński Instytut Demokracji im. Filipa Orlika wspólnie z polską Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej. 

Program jest odpowiedzią na pozostałości postsowieckie w lokalnej administracji Ukrainy, a w pierwszym rzędzie na koszmarną korupcję, która zjada ten kraj. Wg ostatnich analiz Transparency International Ukraina w 2010 była na 134 miejscu z wynikiem 2,4 (sytuacja się pogarsza - w 2005 była na 117 z wynikiem 2,6). Dla wyjaśnienia Transparency International analizuje korupcję we wszystkich krajach świata przydzielając odpowiednio punkty: 10 pkt to brak korupcji - 0 to sama korupcja. Korupcję na Ukrainie uważa się za jedną z najpoważniejszych barier rozwojowych. W Polsce korupcja jest też niemała (jesteśmy na 41 miejscu w świecie z wynikiem 5,3 punkta), ale sytuacja się poprawia - być może także dzięki udanemu Programowi "Przejrzysta Polska". Ten właśnie program staramy się przenieść na Ukrainę - czym on jest, w jaki sposób go przenosimy, z jakim skutkiem - o tym właśnie opowie  Przemysław Fenrych 
9 listopada 2011 o godzinie 18.00 w siedzibie Związku Ukraińców w Polsce przy ul. Mickiewicza 45.
 

Przemysław Fenrych – nauczyciel, dziennikarz, działacz społeczny.

W latach 1970 – 1980 działacz i współpracownik duszpasterstw akademickich w Poznaniu i Szczecinie. Związany z opozycją – współpracował z Ruchem Praw Człowieka i Obywatela oraz Ruchem Młodej Polski.

Od strajków sierpniowych 1980 działacz „Solidarności” – organizował komisję strajkową w swoim zakładzie pracy (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna), potem przewodniczący wszystkich polskich bibliotekarzy należących do „Solidarności”. Od roku 1981 członek Prezydium Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” odpowiedzialny za informację, redaktor naczelny wychodzącego codziennie w nakładzie 10 tys. egz. „Komunikatu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, delegat na I Ogólnopolski Zjazd „Solidarności”. W stanie wojennym 11 miesięcy internowany w więzieniach w Goleniowie, Wierzchowie i Strzebielinku. W latach 1988 – 1990 członek ogólnopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” przy Lechu Wałęsie, zespołu, który w Polsce przygotował od strony opozycyjnej obrady Okrągłego Stołu, a następnie wybory parlamentarne z 4 czerwca 1989 roku. W roku 1989 współzałożyciel Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego „Solidarność” Ziemi Szczecińskiej, ciała organizującego zwycięskie dla „Solidarności” wybory parlamentarne na Pomorzu Zachodnim. W latach 1990-91 dyrektor – redaktor naczelny szczecińskiego Ośrodka Radia i Telewizji.

Współzałożyciel, wieloletni wiceprezes i prezes Szczecińskiego Klubu Katolików, stowarzyszenia zajmującego się na Pomorzu Zachodnim edukacją społeczną w oparciu o katolicką naukę społeczną, integracją osób prześladowanych i zagrożonych z powodu przekonań, opieką charytatywną, zwłaszcza nad rodzinami i samotnymi matkami. W latach 1981 – 83 członek Prymasowskiej Rady Społecznej – ciała doradzającego Prymasowi Polski Józefowi Glempowi w kwestiach społecznych i gromadzącego osoby niezależnie myślące z całej Polski. W latach 1983 – 1990 Członek Rady Duszpasterskiej diecezji szczecińsko-kamieńskiej, zespołu doradzającego w tych samych kwestiach biskupowi szczecińsko-kamieńskiemu Kazimierzowi Majdańskiemu.

 

Obecnie zastępca dyrektora szczecińskiego Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Trener i ekspert FRDL, specjalista m.in. w dziedzinie komunikacji społecznej, edukacji oraz szkoleń metodami interaktywnymi, pomysłodawca i ekspert Europejskiej Akademii Sołtysa, ukraińskiego Programu „Przejrzysta Ukraina”, Polsko-Ukraińskiej Szkoły Liderów i Animatorów, cyklu białoruskich działań „Przez edukację do społeczeństwa obywatelskiego”. Autor i realizator wielu szkoleń i projektów adresowanych do samorządów, młodzieży, nauczycieli, dziennikarzy i organizacji pozarządowych w Polsce, na Białorusi, Ukrainie, w Kazachstanie, a ostatnio w Tunezji. Tutor w Akademii Tutora związanej ze Stowarzyszeniem Szkoła Liderów. Autor takich książek jak: Komunikacja społeczna w urzędzie gminy, Warszawa 1998 (podręcznik do szkoleń na odległość), Komunikacja w społeczeństwie obywatelskim (w języku ukraińskim i serbskim), Święty Otton. Biskup, Misjonarz, Europejczyk. Szczecin 2004. Redaktor i współautor szeregu książek w języku polskim, białoruskim i ukraińskim. W latach 1998 – 2002 radny Miasta Szczecina – przewodniczący Komisji Edukacji, Sportu i Rekreacji, współautor „Szczecińskiej Karty Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi” oraz strategicznej „Polityki edukacyjnej miasta Szczecina”.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta).

O Przemysławie Fenrychu możecie poczytać także w Encyklopedii Solidarności: http://encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=Przemys%C5%82aw_Fenrych

Najnowsze Informacje

Haydamaky w Szczecinie

 Haydamaky w Szczecinie

„EUROMAIDAN TOUR 2014 – Nie zapominajcie o Ukrainie!!!”
Szczecin 24.02.2014  godz.20,00
Rocker Club
ul. Partyzantów 2
70-222 Szczecin

V Festiwal Spotkanie Kultur

 V Festiwal Spotkanie Kultur Szczecin 2013

"Ponad Granicami"
Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce 
Rada Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie
oraz
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
zapraszają 
V Festiwal Spotkanie Kultur- Szczecin 2013.
w dniach 24-25 sierpnia 2013

XVII DKU

 XVII DKU

Szczeciński  Oddział Związku Ukraińców w Polsce
oraz 
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie  
zapraszają na
XVII Dni Kultury Ukraińskiej
od 29 maja 2013 do 02 czerwca 2013