ZUWP / Uniwersytet Otwarty / Scena i estrada, czyli Arlezjanka Georgesa Bizeta

Scena i estrada, czyli Arlezjanka Georgesa Bizeta - 18 11 2009


Opera, której nie ma… Opera, która nie jest operą… Przebój muzyki teatralnej, znany nie ze sceny, ale z estrad filharmonii całego świata… Szlagier, znany nawet tym, którzy nie kojarzą jego tytułu, ani autora… Te wszystkie definicje pasują jednocześnie do jednego dzieła – "Arlezjanki" Georgesa Bizeta. Cykl muzyczny, skomponowany na niewielki zespół instrumentalny do spektaklu w teatrze dramatycznym, został później zaaranżowany na orkiestrę symfoniczną i w tej postaci zrobił niezwykłą karierę, głównie dzięki wspaniałym melodiom, oddającym emocje bohaterów sztuki teatralnej. Opowieść o "Arlezjance" – tej scenicznej i tej koncertowej – ilustrowaną muzyką Georgesa Bizeta i widokami południowej Francji przedstawi dr Andrzej Wątorski.                                  

Dr Andrzej Wątorski jest z wykształcenia polonistą, ukrainistą i filozofem. W roku 2003 obronił na Uniwersytecie Lwowskim rozprawę doktorską poświęconą poezji emigracji ukraińskiej w okresie międzywojennym. Na co dzień pracuje jako adiunkt w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, prowadząc zajęcia z teorii i historii literatury, kulturoznawstwa oraz lektorat języka ukraińskiego, a jego zajęcia cieszą się uznaniem studentów i współpracowników.

Na swoim koncie ma prawie 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych, opublikowanych w kraju i za granicą, jest działaczem społecznym, znanym w regionie propagatorem dorobku kulturalnego w zakresie literatury i muzyki. Od lat związany jest ze Stowarzyszeniem Miłośników Opery i Operetki w Szczecinie, gdzie prowadzi spotkania poświęcone rzadko wykonywanym utworom muzyki operowej i symfonicznej.  Od wielu lat działa w Związku Ukraińców w Polsce, obecnie piastując stanowisko sekretarza Zarządu Oddziału ZUwP. Przez 13 lat (1995-2008) redagował comiesięczne audycje ukrainistyczne "Kontakty i zbliżenia" w Polskim Radiu Szczecin. Od kilkunastu lat zajmuje się tłumaczeniami z języka ukraińskiego (artykuły naukowe, dokumenty, teksty
literackie). Jest członkiem kolegium redakcyjnego czasopisma "Ridna Mowa", wydawanego przez Ukraińskie Towarzystwo Nauczycielskie w Polsce. Wraz z Janem Syrnykiem współtworzy od dwóch lat Uniwersytet Otwarty "Na styku kultur". 
 

Najnowsze Informacje

Haydamaky w Szczecinie

 Haydamaky w Szczecinie

„EUROMAIDAN TOUR 2014 – Nie zapominajcie o Ukrainie!!!”
Szczecin 24.02.2014  godz.20,00
Rocker Club
ul. Partyzantów 2
70-222 Szczecin

V Festiwal Spotkanie Kultur

 V Festiwal Spotkanie Kultur Szczecin 2013

"Ponad Granicami"
Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce 
Rada Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie
oraz
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
zapraszają 
V Festiwal Spotkanie Kultur- Szczecin 2013.
w dniach 24-25 sierpnia 2013

XVII DKU

 XVII DKU

Szczeciński  Oddział Związku Ukraińców w Polsce
oraz 
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie  
zapraszają na
XVII Dni Kultury Ukraińskiej
od 29 maja 2013 do 02 czerwca 2013