ZUWP / Aktuaności / O Ś W I A D C Z E N I E Związku Ukraińców w Polsce

O Ś W I A D C Z E N I E Związku Ukraińców w Polsce

 

 
O Ś W I A D C Z E N I E
Związku Ukraińców w Polsce
po brutalnej pacyfikacji protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie
 
W imieniu społeczności ukraińskiej w Polsce pragniemy wyrazić głębokie oburzenie brutalnym atakiem oddziałów specjalnych milicji ukraińskiej na miasteczko młodzieży protestującej przeciwko niepodpisaniu przez prezydenta Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. 
 
Potępiamy użycie siły przeciwko pokojowej manifestacji nie tylko obywateli Ukrainy, lecz również innych państw, w tym Polski. Z pobitymi i rannymi, a także osobami zatrzymanymi, którym grozi rozprawa sądowa wyrażamy naszą solidarność, deklarując udzielenie im wszechstronnej pomocy i wsparcia. 
 
Atak na miasteczko młodzieży nie był niczym sprowokowany. Manifestanci zachowywali się spokojnie i godnie. Wyszli na Majdan Niepodległości, by dać wyraz swojemu przekonaniu, że miejsce Ukrainy jest w Europie. Władze ukraińskie powinny były wsłuchać ich głosu i podpisać umowę stowarzyszeniową. Przywódcy UE chcieli podpisać umowę stowarzyszeniową nawet bez spełnienia ostatnich warunków, jakie postawili władzom ukraińskim. Nie było więc żadnych przeszkód, by Ukraina podpisała umowę podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. 
 
Społeczeństwo ukraińskie ma pełne prawo uważać, że prezydent i rząd Ukrainy przedłożyli własny interes polityczny nad interes państwa i narodu. Że zaprzepaścili wielką szansę na dołączenie Ukrainy do europejskiej rodziny narodów, w której jest jej naturalne miejsce. Szansę, która pojawia się raz na kilkadziesiąt lat. 
 
Wzywamy prezydenta i rząd Ukrainy do powstrzymania się przed eskalowaniem napięcia w kraju i pokusą dalszego użycia siły. Szczególnie w obliczu zapowiadanych na niedzielę protestów przeciwko pacyfikacji miasteczka na Majdanie Niepodległości. 
 
Władze państw demokratycznych na całym świecie wzywamy do zajęcia w tej sprawie stanowiska i ostrzeżenie prezydenta i rządu Ukrainy przed stosowaniem siły wobec pokojowych manifestacji.   
 
Ukraina słusznie chlubiła się pokojowymi metodami rozwiązywania problemów politycznych i społecznych. I tak powinno pozostać. Na majdanach i ulicach ukraińskich miast nikt nie ma prawo przelać choćby jednej kropli krwi!
 
 
Mirosław Kupicz     Piotr Tyma
Sekretarz Zarządu Głównego Prezes Związku Ukraińców w Polsce 
 
 
 
 
Warszawa, 2013-11-30 

Najnowsze Informacje

Haydamaky w Szczecinie

 Haydamaky w Szczecinie

„EUROMAIDAN TOUR 2014 – Nie zapominajcie o Ukrainie!!!”
Szczecin 24.02.2014  godz.20,00
Rocker Club
ul. Partyzantów 2
70-222 Szczecin

V Festiwal Spotkanie Kultur

 V Festiwal Spotkanie Kultur Szczecin 2013

"Ponad Granicami"
Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce 
Rada Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie
oraz
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
zapraszają 
V Festiwal Spotkanie Kultur- Szczecin 2013.
w dniach 24-25 sierpnia 2013

XVII DKU

 XVII DKU

Szczeciński  Oddział Związku Ukraińców w Polsce
oraz 
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie  
zapraszają na
XVII Dni Kultury Ukraińskiej
od 29 maja 2013 do 02 czerwca 2013