ZUWP / Aktuaności / Oświadczenie w sprawie ataku na cerkiew greckokatolicką

Oświadczenie w sprawie ataku na cerkiew greckokatolicką

 Warszawa, 24 lipca 2013 r.

 
 
 
Oświadczenie
 
w sprawie ataku na cerkiew greckokatolicką w Trzebiatowie
 
 
 
W niedzielę, 21 lipca br. w Trzebiatowie (województwo zachodniopomorskie) do przedsionka miejscowej cerkwi greckokatolickiej młody mężczyzna wrzucił petardę. Działo się to w czasie mszy świętej, w której uczestniczyło ok. 100 osób. Sprawca zbiegł, lecz został rozpoznany i jest znany policji, choć – jak powiadomiono Oddział ZUwP w Szczecinie – ukrywa się. 
 
Społeczność ukraińska w Polsce odebrała ten incydent z najwyższym zaniepokojeniem. Nie jest to dla nas akt chuligaństwa, jak usiłuje się go przedstawić, lecz działanie przestępcze o podłożu narodowościowym. I tak powinien być traktowany przez organa ścigania Państwa. Jeśli zlekceważy się charakter tego zdarzenia, to będzie on zachętą do podejmowania podobnych, a nawet jeszcze bardziej niebezpiecznych ataków na naszą społeczność. W kraju narasta bowiem problem grup dopuszczających się przestępstw na osoby o niepolskim pochodzeniu narodowym.  
 
Atak na świątynię greckokatolicką nastąpił nazajutrz po „rekonstrukcji” spalenia wsi polskiej na Wołyniu, jaką przeprowadzono w Radymnie przy współudziale miejscowych władz i zachętach znanych publicznie osób oraz braku reakcji administracji rządowej. „Rekonstrukcję” nagłośniono w mediach i przeprowadzono pomimo wezwań naszego Związku, by ją odwołać. Wskazywaliśmy, podobnie jak wielu intelektualistów, że nie będzie ona sposobem oddania czci pomordowanym Polakom, lecz rozbudzi wrogość do Ukraińców. Na potwierdzenie naszych obaw nie trzeba było długo czekać.
 
Ze wzrastającym niepokojem obserwujemy eskalację emocji wokół obchodów 70. rocznicy tragedii wołyńskiej. Działania służące ukazaniu prawdy o wydarzeniach z 1943 r., wzajemnego przebaczenia i pojednania pomiędzy Polakami i Ukraińcami zostały przesłonięte przez polityczną licytację. Do szczególnie oburzających wypowiedzi doszło w dniach 10 i 12 lipca w Sejmie podczas debaty nad projektem uchwały w sprawie 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej.
 
Atak na cerkiew greckokatolicką jest tym bardziej niebezpieczny i oburzający, że Ukraiński Kościół Greckokatolicki zaangażował się w bezprecedensowy sposób w działania na rzecz uczczenia pamięci ofiar tragedii wołyńskiej i pojednania polsko-ukraińskiego. W dniu 27 czerwca br. w warszawskiej cerkwi ojców bazylianów Arcybiskup Większy Kijowa i Halicza Swiatosław (Szewczuk), zwierzchnik UKGK, odprawiał nabożeństwo żałobne w intencji ofiar. W panachydzie wziął udział Prezydent Bronisław Komorowski oraz inne najważniejsze osoby w państwie oraz zwierzchnicy polskiego Kościoła rzymskokatolickiego. W dniu następnym podpisano deklarację Kościoła greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i na Ukrainie w 70. rocznicę tragedii wołyńskiej. Deklarację odczytano podczas niedzielnych mszy świętych w cerkwiach i kościołach Polski i Ukrainy.
 
Atak na cerkiew w Trzebiatowie nasza społeczność odebrała jako akt mający przekreślić te działania.
 
 
 
W imieniu Związku Ukraińców w Polsce zwracamy się do organów ścigania o jak najpilniejsze odnalezienie sprawcy i jego przykładne ukaranie.
 
Do Pana Bartłomieja Sienkiewicza, ministra spraw wewnętrznych, zwracamy się o objęcie śledztwa osobistym nadzorem.
 
Do Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP zwracamy się o monitoring działań organów ścigania. 

Najnowsze Informacje

Haydamaky w Szczecinie

 Haydamaky w Szczecinie

„EUROMAIDAN TOUR 2014 – Nie zapominajcie o Ukrainie!!!”
Szczecin 24.02.2014  godz.20,00
Rocker Club
ul. Partyzantów 2
70-222 Szczecin

V Festiwal Spotkanie Kultur

 V Festiwal Spotkanie Kultur Szczecin 2013

"Ponad Granicami"
Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce 
Rada Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie
oraz
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
zapraszają 
V Festiwal Spotkanie Kultur- Szczecin 2013.
w dniach 24-25 sierpnia 2013

XVII DKU

 XVII DKU

Szczeciński  Oddział Związku Ukraińców w Polsce
oraz 
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie  
zapraszają na
XVII Dni Kultury Ukraińskiej
od 29 maja 2013 do 02 czerwca 2013