DUBNO

 Dawne mury zamku pamiętają najazdy krymskich Tatarów w XV wieku, napady kozackich drużyn i rosyjskiego wojska w XVII. Pozostały one nieuszkodzone także podczas wojny Północnej  w latach 1700-1721, powstania Tadeusza Kościuszki końiec XVIII wieku i francuski-rosyjskiej wojny 1812 roku. 

Tu przebywali: hetman Jan Mazepa, szwedzki król Karol XII, car Piotr I, wodzowie Suworow i Kutuzow.
W XIV wieku w wsi Duben, która wchodziła wówczas do Ostrogskiego okręgu, Ostrogski zbudował drewniany zamek. Książę Konstanty Ostrogski widział perspektywę Dubna jak miasta i w 1492 r wybudował kamienny zamek. W zamku przechowywał on łupy, zdobyte w licznych bojach: kosztowne ozdoby, broń, ochronne uzbrojenie i przedmioty bytu.
Bogactwa zamku, jak uważają historycy, były prawdziwą przyczyną dziesiątków wrogich napadów na Dubno. Tylko w 1577 roku Tatarzy dwukrotnie starali się zdobyć zamek. Jednak bezskutecznie.
Do początku XX wieku nikt nigdy nie mógł zdobyć zamku. W latach I wojny światowej austriacka artyleria zburzyła Zamek. W ruinie zamek pozostał do 1934 roku,wtedy to  polskie władze odbudowały zamek. Do 1939 roku rozlokowywały się  w nim polskie instytucje państwowe . A podczas niemieckiej okupacji dyslokowały się w nim węgierskie wojska. Po przyjściu Armii Czerwonej w zamku rozlokowały się radzieckie wojska (do 1986 roku).  
Legendą jest owiana jedna z dwóch wież (od strony rzeczki), która otrzymała nazwę Beatka. Jest ona symbolem miasta Dubno.
Wiosną 1577 roku w Zamku trwały przygotowania do wesela księcia Solomereckiego i Beaty.Była ona siostrzenicą księcia Ostrogskiego.Do Dubna dotarła straszna nowina, że przez Złodziejską Dolinę do miasta podeszli Tatarzyni i zaczynają szturmować zamek. W zamku rozpoczęła się panika. Ludzie nie wiedzieli, jak blisko jest nieprzyjaciel i co należy robić. Wieść, o napadzie doszła i do Beaty. "A kto tacy "Tatarzyni? O nich nigdy nie słyszałam.Jak oni wyglądają?" - spytała księżniczka.Jednak stwierdziła, że chce sama zobaczyć żywego Tatara. Wyszła na bastion, pomodliła się, podeszła do armaty i rozkazała sługą nacelować ją na namiot chana . Potem własnoręcznie podpaliła lont. Bóg usłyszał jej modlitwy i armatnie jądro trafiło wprost do namiotu chana. Bój ustał. Wszyscy milcząco patrzyli co się stało. W zamku zaczęła się jeszcze większa panika. Obrońcy uważali, że teraz Tatarzyni  wszystkich wymordują z niebywałym okrucieństwem. Ale stała się rzecz dziwna! Tatarzyni zaczęłi uciekać. Zobaczywszy to Beata kazała dalej przygotowywać się do wesela. Od tamtej pory więże od strony rzeki Ikwy nazywają Beatką.
 
 
Zamek współpracuje z zamkiej w Gniewnie.
 
Zamek pracuje od 8:00 do 19:00 (kwiecień – październik)
od 8:00 do 17:00 (listopad- marzec)
Wejściówka kosztuje dla osoby dorosłej 5 hrn (ok. 2 zł)
             studenci/uczniowie 3 hrn
przewodnik (dla grupy) – 50 hrn (ok. 20zł)
studenci z przewodnikiem (dla grupy) – 30 hrn
 
Położenie: Obwód Rowieński, m. Dubno, ul. Zamkowa
 
 
Natalia Tomczewska-Popowycz
Zdjęcia własne + Marek Tomczewski

Najnowsze Informacje

Haydamaky w Szczecinie

 Haydamaky w Szczecinie

„EUROMAIDAN TOUR 2014 – Nie zapominajcie o Ukrainie!!!”
Szczecin 24.02.2014  godz.20,00
Rocker Club
ul. Partyzantów 2
70-222 Szczecin

V Festiwal Spotkanie Kultur

 V Festiwal Spotkanie Kultur Szczecin 2013

"Ponad Granicami"
Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce 
Rada Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie
oraz
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
zapraszają 
V Festiwal Spotkanie Kultur- Szczecin 2013.
w dniach 24-25 sierpnia 2013

XVII DKU

 XVII DKU

Szczeciński  Oddział Związku Ukraińców w Polsce
oraz 
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie  
zapraszają na
XVII Dni Kultury Ukraińskiej
od 29 maja 2013 do 02 czerwca 2013