The Ukrainians

THE UKRAINIANS powstał w roku 1990 w Leeds. Początkiem zespołu była sesja nagraniowa dla BBC, którą z nowofalowym zespołem THE WEDDING PRESENT zainicjował słynny prezenter John Peel. W THE WEDDING PRESENT grał na gitarze Peter Solowka -  rodowity Anglik pochodzenia ukraińskiego i późniejszy lider THE UKRAINIANS. Plonem tej nietypowej dla zespołu sesji był zestaw piosenek ukraińskich wykonanych w nowofalowo-punkowym aranżacjach.

Płyta z zapisem sesji zatytułowana Ukrainski vistupy v Ivana Pila ukazała się w roku 1989 nakładem firmy RCA i osiągnęła zadziwiającą – jak na zespół niezależny i niszowy - popularność sięgając drugiej dziesiątki najbardziej prestiżowych brytyjskich rankingów płyt pop i kultowy wręcz status. W sesji dla BBC – oprócz podstawowego składu THE WEDDING PRESENT – wzięli również udział zaproszeni muzycy, m.in. Len Liggins i Roman Remeynes, którzy następnie wspólnie z Peterem Solowką założyli THE UKRAINIANS.

Zespół koncertował w całej Europie - od zachodnich wybrzeży Hiszpanii po Charków we wschodniej Ukrainie, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 1993 r. na zaproszenie Ministerstwa Kultury Ukrainy wystąpił w Kijowie dla 50.000 widzów na koncercie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Zespół angażuje się w akcje charytatywne - płyta „Radioactivity” powstała celem wspomożenia funduszu ofiar katastrofy w Czarnobylu.

W Polsce gościł wielokrotnie:
-1993 - koncert „Ukraińskie Noce” w ramach Festiwalu Kultury Ukraińskiej (Gdynia);
-1995 - trasa koncertowa z udziałem zespołów ALIANS (Polska) i HITMEN 3 (Finlandia) - (Przemyśl, Warszawa, Białystok, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Piła);
-1996 - Festiwal Folkowy (Pińczów);
-1997 - trasa koncertowa (Białystok, Lublin, Poznań, Warszawa) oraz udział w Festiwalu Folk-Fiesta w Ząbkowicach i Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Przemyślu;
-1997 - udział w festiwalu telewizyjnym „Tam, gdzie biją źródła” w Ustroniu Śląskim;
-2001 - trasa koncertowa (Lublin, Poznań, Warszawa);
-2003 - festiwal szantowy we Wrocławiu oraz koncerty w  Krakowie i Warszawie.
-2005 - festiwal „Z wiejskiego podwórza – Czeremcha”
-2007 - festiwal „Drogi do wolności” - Lubin.

Muzyka THE UKRAINIANS to kontynuacja konwencji żywiołowego rocka wywodzącego się brytyjskiego undergroundu, a bazującego na tradycji i folklorze ukraińskim. Ukraińskie teksty pisze i sam wykonuje Len Liggins - brytyjski Irlandczyk zafascynowany kulturą ukraińską. Zespół korzysta z tradycyjnego zestawu rockowego - gitara-bas-perkusja - uzupełnionego  akordeonem, mandoliną i skrzypcami lub sporadycznie innymi instrumentami ludowymi - jak cymbały, lira czy bandura. UKRAINIANS należy do grona zespołów, które najlepiej na świecie łączą ludową inspirację z punkową ekspresją.


W latach 1991-1994 zespół wydał trzy długogrające albumy, które stały się już klasyką gatunku. Po latach poszukiwań – w roku 2002 niespodziewanie powrócił z kolejnym albumem Respublika, nawiązujacym do estetyki legendarnej sesji THE WEDDING PRESENT i zawierającym zestaw ludowych piosenek w ostrzejszych, punkowych aranżacjach oraz covery  legendy punk rocka SEX PISTOLS. THE UKRAINIANS uważani są za mistrzów gatunku w dziedzinie adaptacji evergreenów. Wcześniej zespół miał na koncie znakomite przeróbki hitów THE SMITH oraz co najmniej intrygujące KRAFTWERK i PRINCE’a.
Przez szereg lat THE UKRAINIANS związany był z prestiżowym wydawnictwem folkowym Cooking Vinyl.

Od pewnego czasu działa na własny rachunek w założonym i prowadzonym przez siebie labelu Zirka Records. Plonem tegoż jest wydana w roku bieżącym kompilacja nagrań z dotychczasowych albumów pt. Istoriya.

W lipcu 2007 ukazała się kolejna w dyskografii płyta zespołu „Live in Czeremcha” - z zapisem niezwykłego koncertu na festiwalu „Z wiejskiego podwórza – Czeremcha 2005”.
Od pewnego czasu lider zespołu Peter Solowka ogranicza się do udziału w sesjach nagraniowych zespołu koncertując z rzadka. Na koncetrach THE UKRAINIANS prezentuje się w następującym składzie: Len Liggins – skrzypce, wokal; Michael L.B. West – gitara; Paul Weatherhead – mandolina; Stepan Tymruk – akordeon; David Carmichael – gitara basowa; Woody – perkusja.

Pełna dyskografia THE UKRAINIANS:

1. THE UKRAINIANS (Cooking Vinyl 1991)
2. PISNI IZ THE SMITH – EP (Cooking Vinyl 1992)
3. VORONY (Cooking Vinyl 1993)
4. KULTURA (Cooking Vinyl 1994)
5. RADIOACTIVITY – EP (Cooking Vinyl 1996)
6. NOTHING COMPARES 2U - EP (Cooking Vinyl 1998)
9. DRINK TO MY HORSE! UKRAINIANS LIVE (Zirka Records 2001)
10. ANARCHY IN UKRAINE – EP (Zirka Records 2002)
11. THE BEST OF THE UKRAINIANS (Cooking Vinyl 2002)
12. RESPUBLIKA (Zirka Records 2002)
13. ISTORIYA (Zirka Records 2004)
14. LIVE IN CZEREMCHA (KOKA / Zirka Records 2007)

W Polsce trzy albumy zespołu (THE UKRAINIANS, VORONY, LIVE IN CZEREMCHA) zostały wydane na licencji przez firmę KOKA RECORDS. Płyty KULTURA,  RESPUBLIKA i ISTORIYA zostały wydane przez firmę SONIC.
        
Uzupełnienie informacji: www.the-ukrainians.com

Najnowsze Informacje

Haydamaky w Szczecinie

 Haydamaky w Szczecinie

„EUROMAIDAN TOUR 2014 – Nie zapominajcie o Ukrainie!!!”
Szczecin 24.02.2014  godz.20,00
Rocker Club
ul. Partyzantów 2
70-222 Szczecin

V Festiwal Spotkanie Kultur

 V Festiwal Spotkanie Kultur Szczecin 2013

"Ponad Granicami"
Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce 
Rada Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie
oraz
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
zapraszają 
V Festiwal Spotkanie Kultur- Szczecin 2013.
w dniach 24-25 sierpnia 2013

XVII DKU

 XVII DKU

Szczeciński  Oddział Związku Ukraińców w Polsce
oraz 
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie  
zapraszają na
XVII Dni Kultury Ukraińskiej
od 29 maja 2013 do 02 czerwca 2013